Základní rady - Stomatologie Ambrožovi s.r.o. - Mohelnice

PROSTŘEDÍ
ORDINACE
MIKROSKOPICKÁ
ROVNÁTKA
ORTODONCIE
STOMATOLOGIE
PRVNÍ NÁVŠTĚVA
VSTUPNÍ VYŠETŘENÍ
IMPLANTÁTU
ZAVEDENÍ
HYGIENA
DENTÁLNÍ
Přejít na obsah

Technika čištění - základní rady


  • Co je podstatou čištění?


Zubní kaz, paradentóza i
zubní kámen mají společnou příčinu. Tou je zubní plak. Zubní plak připomíná svou konzistencí máslo. Je tuhý, lepkavý, málo propustný. Jediným způsobem, kterým lze s jistotou proti zubnímu plaku bojovat, je jeho mechanické odstraňování. K tomu potřebujeme nejen kvalitní pomůcky dentální hygieny, ale také správnou techniku čištění.

Chtěl bych zdůraznit, že k mechanické očistě zubů n
ení potřeba používat zubní pastu! Zubní pasty zlepšují odolnost tvrdých zubních tkání, k mechanické očistě však přispívají nepatrně. Proto doporučuji čistit si zuby např. před televizí, kdy je
na čištění dostatek času, a až poté, co Vaše ústa machanicky zbavíte plaku, přejděte do koupelny a vyčistěte si zuby pastou. Tak navíc docílíte optimálního použití zubní pasty, neboť málo propustný zubní plak zabraňuje proniknutí zubní pasty k povrchu zubu, kde pasta účinkuje.

  • Jak poznáte plak?

Díky speciálním detektorům jsme schopni jinak neviditelný zubní plak obarvit. Jak můžete pozorovat na obrázcích níže, na zubech se nachází určitá specifická místa, kde se plak usazuje. Je to především žlábek mezi zubem a dásní, dále pak okraje zubních krčků a mezizubní prostory. A právě na tyto místa by měla být zaměřena správná technika čištění.

Pomůcky k detekci plaku si můžete zakoupit
přímo v naší ordinaci

  • Proč se plak nenachází na celém povrchu zubu a kde je ho nejvíce?

Jazyk, tváře a sliny fungují jako přirozené čističe našich zubů. Proto na místech, která jsou přístupna těmto samočistícím mechanismům, se plak obvykle nenachází v takovém množství jako v jiných lokalitách. Naopak v místech špatně dostupných samoočišťování je plaku nejvíce - těmito místy jsou především:

A) žlábek mezi zubem a dásní (sulcus gingivalis)
B) okraje zubních krčků
C) mezizubní prostoryNádražní 35, 3.patro, Mohelnice, 78985 | info@ambroz-dental.cz | Facebook | www.ambroz-dental.cz | www.rovnatka-mohelnice.cz | www.hygiena-mohelnice.cz
Návrat na obsah